Proč jsem zvolil firmu Alisy?

Celý proces výroby dresu začal výběrem vhodného výrobce. Na trhu je mnoho firem, které se výrobou zabývají a dá se říct, že téměř všechny dokážÍ nabídnout dostatečné množství různého oblečení v několika variantách. Ať už se jedná o trika, kraťasy, šátky, čepice, minkiny, bundy, prostě vše, na co si vzpomenete. Po celkem důkladém průzkumu trhu a možnostech jaké se nabízejí jsem nakonce zvolil firmu ALISY.CZ Tato firma má kompletní nabídku oblečení, které jsem výše jmenoval a mnoho dalšího, kdy u konkrétního oblečení např. trika, nabízí i varianty provedení. Dalším plusem byla nabídka grafického zpracování zdarma, které je však podmíněna tím, že si pak zboží objednáte. Před započetím celého procesu jsem musel složit zálohu 1000,- Kč, která pak byla odečtena z celkové ceny objednávky. Líbila se mi také přehlednost jejich webu, kde jsem našel spustu informací na které bych se později dotazoval. Mám tím na mysli důkladou tabulku velikostí, popis materiálů a v neposlední řadě cenu v závislosti na počtu odebraných kusů. V tomto případě bylo také potěšující zjištění, že se řeší pouze počet kusů a není potřeba řešit velikosti. Znamená to tedy, že  např. jedno konkrétní triko si necháte vyrobit v počtu 10ks, můžete kombinovat velikosti vč. toho, zda má být triko dámské nebo pánské a stále je to za stejnou cenu. Cena zahrnuje veškeré grafické práce související se zpracováním vašeho podkladu do grafického návrhu. Základní ceny platí při umístění loga ALISY na viditelnou pozici na produktu. Vetšinou je to třeba rukáv, límec apod. Nikdy není jejich logo umístěno v místě, kde plánujete mít své logo nebo jinou grafickou úpravu, nápis apod. Pokud budete požadovat produkci bez identifikace výrobce, bude cena navýšena o 3%. Velikosti 3XL a větší jsou o 10% dražší. Cena je bez DPH a dopravy.

Grafický návrh

Jelikož mám nějakou znalost práce ve photoshopu a od začátku jsem věděl, jak chci, aby dres vypadal, poslal jsem do Alisy veškeré své podklady v úvodním mailu. Jelikož jsem patriot a mám rád vše s motivem symbolů naší země a barevné provedení symbolizující barvy naší vlajky, bylo jasné jakou cestou se bude vše ubírat. Věděl jsem jaké prvky chci na dres umístit, jaký použít font písma, jak vše na dres rozložit a v jaké velikosti. Problém však nastal se samotnou grafikou, tedy podkladem celého dresu. Zkoušel jsem si navrhnout různé varianty, ale stále jsem si nedokázal dostatečně představit, jak by pak finální produkt vypadal. V tomto jsem se nakonec obrátil na Alisy a díky nabídce grafiky zdarma si vše usnadnil. Chtěl jsem tedy provedení dresu v barvách naší vlajky s umístěním těchto prvků: vlajku s nápisem ČESKÁ REPUBLIKA, logo klubu, své logo (dodával jsem své vlastní logo), odkaz na web a klubový nápis, který charakterizuje naše běhání. První mail jsem do firmy poslal 31.8.2017. Následně proběhlo několik dalších, kde jsem obdržel další doplňující informace a 14.9.2017 přišel mail s návrhy grafiky. Byl jsem rád, že návrhů nebyla "hromada", ale jen dva a každý ve dvou variantách. Níže uvádím jen základní návrhy bez variant.

Návrhy jsem umístil na naše klubové FB stránky a nechal hlasovat. Z myšlenky, jak má dres vypadat jsem ustoupit nehodlal, ale o volbě finální podoby jsem se podělit chtěl a jelikož dres byl zárověň i dresem klubovým, chtěl jsem, aby se ti, kdo ho budou nosit na jeho tvorbě také podíleli. Nikdo si přece na sebe nevzeme nic, co semu nelíbí nebo s čím se neztotožňuje.

Jak se ukázalo, první návrh byl hned trefou do černého. Proběhla ještě diskuze o umístění velkého loga na zádech a bylo hotovo. Bez ohledu na to, že šlo jen o objednávku triček a dresů, jsem vědel, že tuto grafiku je později možné použít na jakékoli oblečení nebo doplňky, které má Alisy v nabídce. I když je na jejich webu přehledná tabulka velikostí, požádal jsem, zda je možné poslat zkušební sadu dresů. Bez problémů mi z firmy přišel celkem velký balík, ve kterém jsem obdržel dvě zkušební sady dámských a pánských triček, dvě sady dresů na kolo, také v pánském i dámském, dále čepice, čelenky a šátek (tubus). Vše o co jsem v rámci zkušebních sad požádal mi firma poslala...naprosto fantastický přístup! Během několika následujících dnů jsem nechal všechny zájemce z naší běžecké party dresy vyzkoušet, vše si pořádně zapsal, dresy poslal zpět do Alisy a s konečnou platností potvrdil zvolený grafický návrh vč. závazné objednávky, kde jsem uvedl počty, varianty, velikosti a také informaci o tom, co bude pánské a co dámské.

Vzhledem k tomu, že už na začátku jsem věděl, že má firma dost vytíženou výrobu, počítal jsem s tím, že dodání bude nějakou chvíli trvat. Termín dodání se počítá vždy od závazného potvrzení grafického návrhu. 

Dodání

Od prvního mailu, který jsem do Alisy poslal uplynulo cca 6 týdnů a konečně jsem v první půlce listopadu obdržel balík s dresy. Délku dodání ovlivňuje, jak dlouho vám bude trvat doladit finální grafický návrh s grafikem. Pokud si pár dnů po schvální vzpomenete, že chcete něco jinak, jde s tím ještě něco dělat, ale zase musí grafik poslat předělaný návrh ke schválení. Na dobré slovo vám nic neudělají, což je pochopitelné...co je psáno, to je dáno. Já jsem si délku dodání prodloužil ještě tím, že jsme si nechal poslat zkušební sady, takže než balík dorazil, než jsem všechny oběhal a zase ho poslal zpět, zabralo také nějaký čas (na dresy jsem nespěchal, takže mi to bylo jedno). 

Na co si dát pozor

Určitě věnujte pozornost každému detailu, ať máte ve výsledku přesně to, co jste chtěli. Několikrát jsem do firmy volal a ujišťoval se nebo si nechal vysvětlit věci, kterým jsem nerozuměl. Vždy jsem se setkal s naprosto vstřícným a ochotným přístupem. Doporučuji věnovat pozornost zvolené velikosti. Nespoléhejte na to, že když máte ostatní trika Mka, že zvolené triko budete mít také Mko a bude Vám sedět. V mém případě je kolikrát volba velikosti sázkou do loterie a rozhodnutí nechat si poslat zkušební sadu bylo v mém případě víc než rozumné i s ohledem na kamarády. Za normálních okolností bych si vzal právě Mko, ale po zkoušce to bylo Lko! V případě "horního dílu"je také rozdíl v tom co je TRIKO a co je DRES. Musím upozornit na to, že triko s označením BASICje klasický volný střih, kdy je triko celkově volnější vč. rukávů. Také je zřetelný rozdíl ve střihu u pánského a dámského, což má samozřejmě svoji logiku, ale chci tím říct, že v případě základního trika BASIC je dámské ve výsledku mnohem slušivější než pánské (to je pouze můj názor). Co se týče DRESU ten je označen jako SLIM. Každý asi ví, že slim je označení pro oblečení, které více kopíruje křivky těla a je přiléhavější. Tento dres je navíc doplněn zipem, který je v letních parnech určitě vhodným doplňkem. Mám jak TRIKO, tak i DRES a v případě, že budu doobjednávat další, budou to už jen DRESY, které na těle lépe vypadjí a praktičnost zipu je plusem. Zkušební sada obsahovala jen TRIKA BASIC a dresy na kolo, které se střihem velmi blíží dresu SLIM a lze z nich tedy vycházet. V každém případě jak TRIKO BASIC tak DRES SLIM budete mít s největší pravděpodobností stejnou velikost (v mém případě to tak bylo). Pokud si necháte poslat zkušební sadu, přijde balík ve kterém bude také papír s obsahem balíku. Hned jak to rozbalíte, tak vše překontrolujte. Už je to déle co jsem dresy řešil, ale sady jsou tuším od velikosti XS po XXL. Jakmile bude něco chybět, hned dejte vědět do Alisy, ať nemáte nějakou nepříjemnost. ( V mém případě chybělo jedno triko a jedna čepice).

Hodnocení

Celkově jsem s výsledkem moc spokojený což dokládá i chvála kamarádů, kteří v dresech běhají. Výkon, který firma Alisy předvedla hodnotím na výbornou. Maximální vstřícnost a ochota vyhovět do posledního detailu. Vše na co si vzpomente jsou schopní zpracovat a nabídnout i možnosti, které vás nenapadnou, příkladem je třeba možnost reflexního písma za velmi příznivý příplatek. 

Dnes s odstupem času mám další nápady jak dres upravit tak, aby se nám líbil víc a celkově byl trochu omlazen. Počítám, že stávající vzor 2017, bude nahrazen novým vzorem 2019. Podkladbude zachován, ale některé prvky buď zmizí nebo budou přesunuty na jiné místo a také uvažuji o doplnění dalších...tak uvidíme, co z toho vzejde.

V závěru je nutné uvést, že grafika navržená u Alisy je jen vaše a nestane se, že potkáte někoho, kdo bude mít stejné triko. V případě, že jste nenašli v článku informaci, která by vás zajímala, napište mi prostřednictvím formuláře v záložce kontakt. Rád na vaše dotazy odpovím.


 .